brand: "corsair"
price: "AED 165"
currency: AED
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Corsair"
store_origin: AE
region: United Arab Emirates
---
**Brand:** corsair
**Price:** AED 165
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ❄️ Keep your cool, outperform the rest!
## Quick Answers
- **How much does it cost?** AED 165 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- corsair enthusiasts
## Why This Product
- Trusted corsair brand quality
## Description
Review: Great - Good quality thermal paste. Good value for money and works well.
## Features
- Very toxic to aquatic life with long lasting effects.
- Very toxic to aquatic life.
- Improved CPU Cooling: Ultra-low thermal impedance lowers CPU temperatures vs common thermal paste.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07V3GTMCS |
| Best Sellers Rank | 4,011 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 16 in Thermal Paste |
| Compatible Devices | Laptop |
| Cooling Method | Thermal |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (26,966) |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Global Trade Identification Number | 00843591074513 |
| Included Components | CORSAIR PASTA TERMICA XTM50 (CT-9010002-WW) |
| Item Dimensions L x W x H | 13.2L x 11W x 13.2H centimetres |
| Item Type Name | Thermal Paste |
| Item Weight | 10 Grams |
| Manufacturer | Corsair |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene |
| Max Rotational Speed | 300 RPM |
| Power Connector Type | 3-Pin |
| Product Warranty | No warranty |
| UPC | 843591074513 |
| Voltage | 220 Volts |
## Product Details
- **Cooling method:** Thermal
- **Maximum rotational speed:** 300 RPM
- **Product dimensions:** 13.2L x 11W x 13.2H centimetres