title: "Mi-T-M WP-3000-0MKB WP (Work Pro) Series Pressure Washer, Gasoline Direct Drive, 3000 psi, 2.3 GPM, 196 cc Kohler OHV Engine"
brand: "mi-t-m"
price: "AED 5178"
currency: AED
in_stock: false
category: "Misc."
url: https://www.desertcart.ae/products/20359006-mi-t-m-wp-3000-0mkb-wp-work-pro-series
store_origin: AE
region: United Arab Emirates
---
# Mi-T-M WP-3000-0MKB WP (Work Pro) Series Pressure Washer, Gasoline Direct Drive, 3000 psi, 2.3 GPM, 196 cc Kohler OHV Engine
**Brand:** mi-t-m
**Price:** AED 5178
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Mi-T-M WP-3000-0MKB WP (Work Pro) Series Pressure Washer, Gasoline Direct Drive, 3000 psi, 2.3 GPM, 196 cc Kohler OHV Engine by mi-t-m
- **How much does it cost?** AED 5178 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- mi-t-m enthusiasts
## Why This Product
- Trusted mi-t-m brand quality
## Description
This Mi-T-M, model WP-3000-0MKB, is a WP (Work Pro) Series Pressure Washer, with a Gasoline Direct Drive, 3000 PSI, 2.3 GPM, and 196cc Kohler OHV Engine. This gas-driven pressure washer is designed for maximum performance and reliability and have become the pressure washer of choice for home owners and contractors who need serious results and a completely mobile unit. Its features include: Direct drive axial piston Mi-T-M pump, and Powder coated steel frame and base plate with 11⁄4-inch tube handles.
## Features
- 3000 PSI