title: "Magnelab SCT-1250-600 Split Core Current Transformer (CT) 1.25\" ID 0.333V Secondary (Output) 600 Amp Primary (Input)"
brand: "magnelab"
price: "FREE"
---
# Magnelab SCT-1250-600 Split Core Current Transformer (CT) 1.25" ID 0.333V Secondary (Output) 600 Amp Primary (Input)
**Brand:** magnelab
**Price:** FREE
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Magnelab SCT-1250-600 Split Core Current Transformer (CT) 1.25" ID 0.333V Secondary (Output) 600 Amp Primary (Input) by magnelab
- **How much does it cost?** FREE with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- magnelab enthusiasts
## Why This Product
- Trusted magnelab brand quality
## Features
- Make sure this fits by entering your model number.
- 0.333 Volt AC output at rated input current of 600 Amps with 1.250 inch ID
- +/- 1% Accuracy at 10% to 130% of rated current
- Phase angle less than 2 degrees measured at 50% rated current
- Operates from 50 Hz to 400 Hz