title: "Knife Set, 1600A01TH6"
price: "AED 272"
currency: AED
in_stock: true
url: https://www.desertcart.ae/products/321382976-knife-set-1600a01th6
store_origin: AE
region: United Arab Emirates
---
# Knife Set, 1600A01TH6
**Price:** AED 272
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Knife Set, 1600A01TH6
- **How much does it cost?** AED 272 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- Customers looking for quality international products
## Description
Bosch ProfessionalKnife Set, 1600A01TH6
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B081KD72VG |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #1,892,087 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #4,439 in Utility Knives |
| Blade Material | Aluminium |
| Brand | Bosch Professional |
| Color | Blue |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (1,378) |
| Date First Available | February 16, 2020 |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Global Trade Identification Number | 04059952512532 |
| Handle Material | Metal,Steel |
| Included Components | 1PC Hand Tool |
| Item Length | 165 Millimeters |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 3.17 ounces |
| Item model number | 1600A01TH9 |
| Manufacturer | Bosch Professional |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Part Number | 1600A01TH6 |
| Size | Cutter knife (18mm) |
| Style | Cutter knife (18mm) |
| Usage | Professional |
| Voltage | 1 Volts |
## Product Details
- **Color:** Blue
- **Item Weight:** 0.09 Kilograms
## Images
## Frequently Bought Together
- Bosch Professional side cutters (160mm, chrome vanadium steel, rubberised Grip)