title: "T2-15-IPRO IPAD PRO TELEPROMPTER"
brand: "brand: telmax"
price: "AED 6214"
currency: AED
in_stock: false
url: https://www.desertcart.ae/products/41276063-t2-15-ipro-ipad-pro-teleprompter
store_origin: AE
region: United Arab Emirates
---
# T2-15-IPRO IPAD PRO TELEPROMPTER
**Brand:** brand: telmax
**Price:** AED 6214
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** T2-15-IPRO IPAD PRO TELEPROMPTER by brand: telmax
- **How much does it cost?** AED 6214 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- brand: telmax enthusiasts
## Why This Product
- Trusted brand: telmax brand quality
## Description
The T215-iPRO The T2-Pro integrates the flexibility of the Triton Series II with the portability of the IPad Pro and is a great teleprompter for most shooting situations that require a teleprompter. This teleprompter has a maximum reading distance of 17 feet (5.5 meters) which is usually adequate for filming in smaller studios, allowing the camera to capture the entire subject, or for close up talking head shots. The Triton II Teleprompter is based on it's predecessor the Triton and has all the same feature with several improvements. The first and most obvious improvement is the large plastic camera lens enclosure which replaced the all-fabric enclosure of the previous version. This new enclosure attaches around the Teleprompter mirror leaving a large 8" X 8" opening in the back for the camera lens. The enclosure is designed in such a way that most camera will be able to easily extend the lens past the opening eliminating the potential of the fabric sagging over the lens. The next improvement is a lighter more versatile anodized black rod, which reduces the weight of the teleprompter significantly and because of the low luster black finish it creates a cleaner nicer look of the teleprompter. Like the other Triton II teleprompters, the T215-iPRO is built up on two 15 mm rods with customized blocks and fixtures that allow the maximum flexibility in the products use. The system breaks down into small components quickly making it ideal for transportation. *camera, iPad, or tripod not included!
## Features
- Designed for the iPad Pro
- Reading distance 17'
- 15mm Rail System
- Aluminum construction
- 14" x 14" 70/30 Beamsplitter Mirror