title: "Liebert PSA5-1500MT120"
brand: "liebert"
price: "AED 240"
currency: AED
in_stock: true
reviews_count: 5
url: https://www.desertcart.ae/products/516598335-liebert-psa5-1500mt120
store_origin: AE
region: United Arab Emirates
---
**Brand:** liebert
**Price:** AED 240
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Stay powered, stay productive — never miss a beat with Liebert PSA5!
## Quick Answers
- **What is this?** Liebert PSA5-1500MT120 by liebert
- **How much does it cost?** AED 240 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- liebert enthusiasts
## Why This Product
- Trusted liebert brand quality
## Key Features
- • **Power When It Counts:** 1500VA/900W capacity ensures your devices stay online during outages
## Overview
## Description
The Vertiv Liebert PSA5 UPS - 1500VA/900W 120V Line Interactive UPS is an energy-saving UPS solution that provides reliable and cost-effective protection for household or business electronics. Automatic Voltage Regulation (AVR) extends battery life. This battery backup provides ample run time to save work in progress and allows orderly shutdown of your critical equipment. Ensure Availability This tower UPS protects against power surges, brownouts, blackouts or drops in voltage. The single phase UPS is easy to set up and ideal for computers, modems/routers, home surveillance, entertainment equipment, gaming systems and other electronics. Easy Monitoring This Vertiv Liebert PSA5 1500VA UPS comes with an LCD panel to monitor run time, load capacity, battery status and input/output voltage and frequency. The UPS is connected to the IT device via USB cable and comes with Vertiv Power Assist, a free software to enable controlled shutdown, notify users of an event, display key metrics, and log historical data. Energy Efficient This Energy Star certified UPS meets eco-friendly requirements and helps in cost savings. Full Vertiv Warranty The Vertiv Liebert PSA5 UPS, 500VA-1500VA, line interactive AVR tower UPS is backed by a 3-year Vertiv UPS warranty.
Review: Good ups
## Features
- ENERGY EFFICIENT: This Energy Star certified UPS meets eco-friendly requirements.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07BYD6RLN |
| Amperage | 12.5 |
| Battery Average Life | 5 years |
| Battery Cell Type | Lead Acid |
| Battery Charge Time | 12 Hours |
| Brand Name | Liebert |
| Colour | Black |
| Connector Type | NEMA |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (361) |
| EU Spare Part Availability Duration | 3 Years |
| Enclosure Material | Metal |
| Form Factor | Rack |
| Frequency Range | 55 Hz to 65 Hz |
| Global Trade Identification Number | 00812105029165 |
| Input Voltage | 120 Volts (AC) |
| Item Dimensions | 41.1 x 9.9 x 27.9 centimetres |
| Item Dimensions D x W x H | 41.1D x 9.9W x 27.9H centimetres |
| Item Weight | 26.5 Pounds |
| Lower Temperature Rating | 32 Degrees Fahrenheit |
| Manufacturer | Vertiv Co. |
| Manufacturer Part Number | PSA5-1500MT120 |
| Maximum Power | 900 Watts |
| Model Number | PSA5-1500MT120 |
| Number of Outlets | 10 |
| Output Current | 12.5 Amps |
| Output Voltage | 120 Volts |
| Output Wattage | 900 |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Runtime | 3 minutes |
| UPC | 812105029165 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Upper Temperature Rating | 104 Degrees Fahrenheit |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 900 watts |
## Product Details
- **Battery cell composition:** Lead Acid
- **Colour:** Black
- **Product dimensions:** 41.1D x 9.9W x 27.9H centimetres
- **Voltage:** 120 Volts
## Images
## Questions & Answers
**Q: How many AH is the backup battery?**
A: I believe 2 batteries,  both are 12v/9ah
**Q: Does this unit beep or make noise when on battery?**
**Q: Does this come with a battery?**
A: There is an internal battery.
**Q: where can i download power assist ? there website is always down**
A: Dear Zac, here you can find the Vertiv™ Power Assist free software:
Thank you.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐ Review
*by S***4 on 30 August 2019*
Good ups
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by M***K on 2 July 2025*
*by J***G on 17 August 2023*
Doesn’t last more than 10 minutes battery backup
## Frequently Bought Together
- Vertiv Liebert PSA5 UPS - 1500VA 900W 120V Line Interactive AVR Tower UPS, 10 outlets, 2 USB Charging Ports, Battery Backup w/ Surge Protection, 3 year warranty, Energy Star Certified(PSA5-1500MT120)
- Vertiv Liebert PST5 UPS - 850VA/500W 120V Standby Power, 8 Outlets, Battery Backup with Surge Protection, LCD Screen, Energy Star Certified, 3 Year Warranty, Free Shutdown Software (PST5-850MT120)
- Amazon Basics Standby UPS Battery Backup 600VA 360W Surge Protector Uninterruptible Power Supply, 8 Outlets for Power Outage Protection, Compact, Black