title: "Showerwall SWVS1200 Premier Plus Square Edged Wall Panel, Vanilla Sparkle, 2440 x 1200 mm"
brand: "showerwall"
price: "AED 602"
currency: AED
in_stock: false
category: "Diy"
store_origin: AE
region: United Arab Emirates
---
# Showerwall SWVS1200 Premier Plus Square Edged Wall Panel, Vanilla Sparkle, 2440 x 1200 mm
**Brand:** showerwall
**Price:** AED 602
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Showerwall SWVS1200 Premier Plus Square Edged Wall Panel, Vanilla Sparkle, 2440 x 1200 mm by showerwall
- **How much does it cost?** AED 602 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- showerwall enthusiasts
## Why This Product
- Trusted showerwall brand quality
## Description
Product Description
        			Showerwall Premier Plus Square Edged Wall Panel is the ultimate versatile easy to fit waterproof panelling system with a moisture resistant MDF core and high-pressure laminate backing that&apos;s designed to deliver a smooth watertight finish that&apos;s tough, hard-wearing, stain resistant and totally hygienic. The non-porous surface provides excellent protection against bacteria especially in the areas between tiles that are traditionally grouted. Anti-bacterial cleaner kills germs and keeps hard surfaces clean without scratching and is recommended for the optimum life and performance of the panel. Abrasive cleaners and bleaches must not be used on Showerwall panelling. Sealant needs to be replaced at regular intervals. Failure to do this may cause water ingress and subsequent panel damage. Showerwall waterproof panelling system refers to all elements of the Showerwall system being fitted together. Showerwall panels must be fitted in accordance with the fitting instructions and must use Showerwall trims, sealant and adhesives to ensure the system is both waterproof and guaranteed. The Decor is designed to replicate natural material and therefore it is often not possible to achieve a repeat in the pattern between two panels. In particular the decors that replicate marble and stone will show a greater degree of unmatched pattern. Full installation instructions are provided with every pack. It comes with a watertight 15 year guarantee from the date of purchase. It measures 1200 mm width by 2440 mm height by 10.5 mm thickness and available in a vanilla sparkle design.