title: "FOREVERBOLT FBBHSCAPS14201P50 Button Socket Head Cap Screw,1/4\"-20 X 1\" Long, 18-8 Stainless Steel, Finish NL-19, PK 50"
brand: "foreverbolt"
price: "AED 122"
currency: AED
in_stock: true
category: "Misc."
store_origin: AE
region: United Arab Emirates
---
# FOREVERBOLT FBBHSCAPS14201P50 Button Socket Head Cap Screw,1/4"-20 X 1" Long, 18-8 Stainless Steel, Finish NL-19, PK 50
**Brand:** foreverbolt
**Price:** AED 122
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** FOREVERBOLT FBBHSCAPS14201P50 Button Socket Head Cap Screw,1/4"-20 X 1" Long, 18-8 Stainless Steel, Finish NL-19, PK 50 by foreverbolt
- **How much does it cost?** AED 122 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- foreverbolt enthusiasts
## Why This Product
- Trusted foreverbolt brand quality
## Description
Socket head cap screw head Type: button, 18-8 stainless steel, treatment: nl-19(r)(r) thread size 16 drive Type: hex socket, drive size: 3/16", thread Type: Coarse, thread style fully, thread direction; right hand, Length under head 3/4 inch thread Length 3/4", head height 5/16", thread dia. 5/16", Rockwell hardness B81 min. Tensile strength 100,000 psi meets/exceeds ASTM F879, ANSI B18.3 dia./thread size 5/16-18
## Features
- The product is a socket head cap screw, 18-8 SS, 1/4-20 1/4in, 1 inch