title: "ClassicFlame23II042FGL 3D Infrared Quartz Fireplace Insert with Safer Plug and Sensor, 23\""
brand: "classicflame"
price: "AED 2302"
---
# Safer plug fire prevention 5,200 BTU zone heating 3D layered flame effect ClassicFlame23II042FGL 3D Infrared Quartz Fireplace Insert with Safer Plug and Sensor, 23"
**Brand:** classicflame
**Price:** AED 2302
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔥 Elevate your space with warmth and wow-factor—because your home deserves the spotlight!
## Quick Answers
- **What is this?** ClassicFlame23II042FGL 3D Infrared Quartz Fireplace Insert with Safer Plug and Sensor, 23" by classicflame
- **How much does it cost?** AED 2302 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- classicflame enthusiasts
## Why This Product
- Trusted classicflame brand quality
## Key Features
- • **Compact & Ready to Use:** Sleek 23.6" insert fits seamlessly into your space with zero assembly required—plug in and elevate your vibe instantly.
## Overview
## Description
ClassicFlame23II042FGL 3D Infrared Quartz Fireplace Insert with Safer Plug and Sensor, 23"
## Features
- This insert measures 23.6"W x 20"H x 8.5"D inches
- 5, 200 btu heater provides supplemental zone heating for up to 1, 000 square feet
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Product Dimensions | 21.59 x 50.8 x 59.94 cm; 8.14 kg |
| Item Weight | 8.14 kg |
| Is assembly required | No |
| Number of pieces | 1 |
| Batteries required | Yes |
## Product Details
- **Power source:** Corded Electric
- **Heat output:** 5200
- **Style:** Modern
- **Colour:** Black
## Images
## Questions & Answers
**Q: What does flashing code E3 mean?  What should I do?**
**Q: How long is the plug?**
A: All our plugs are 6 ft long
**Q: What is the return policy?**
**Q: i need a replacement for my entertainment unit. will this unit replace model 2311033fgl?**
A: Yes, these models are comparable in size.
## Frequently Bought Together
- MSELTOS Fireplace Crackler Sound Box for Electric Fireplace, 2 in 1 Realistic Rechargeable Fire Crackling Sound Machine for Gas Fireplace, Fire Crackler Sound System, 3H Timer, Fire Noise
- FIRMERST 1875W 6 Feet 15A Low Profile Flat Plug Extension Cord 14 AWG Black