title: "GN10572 12B1 Ignition Coil"
brand: "delphi"
price: "AED 184"
currency: AED
in_stock: true
reviews_count: 6
category: "Delphi"
url: https://www.desertcart.ae/products/602578632-gn10572-12b1-ignition-coil
store_origin: AE
region: United Arab Emirates
---
# 12V high-voltage ignition power Compact 9.65x6.65x2.6 inch design Precision-engineered in Germany GN10572 12B1 Ignition Coil
**Brand:** delphi
**Price:** AED 184
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Ignite your drive with precision power!
## Quick Answers
- **What is this?** GN10572 12B1 Ignition Coil by delphi
- **How much does it cost?** AED 184 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- delphi enthusiasts
## Why This Product
- Trusted delphi brand quality
## Description
GN10572-12B1 Delphi IGNITION COIL
Review: Good product - Great replacements for car coils.
Review: Perfect fit for 2011 Peugeot 508 1.6thp, - all working fine
## Features
- Ignition Coil
- Country of Origin: Germany
- Package Dimensions: 20.32 L x 5.08 W x 7.62 H (centimetres)
- Model number: GN10572-12B1
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Item dimensions L x W x H | 9.65 x 6.65 x 2.6 inches |
| Vehicle Service Type | Car, Truck |
| Item Weight | 0.28 Kilograms |
| Connector Gender | Stecker |
| Installation Type | coil pack |
| Manufacturer | DELPHI |
| OEM Part Number | 12137550012, 12137575010, 134046, 45031, 597091 |
| Global Trade Identification Number | 05012759497746 |
| Model | GN10572-12B1 |
| Item Weight | 9.8 ounces |
| Product Dimensions | 9.65 x 6.65 x 2.6 inches |
| Item model number | GN10572-12B1 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Manufacturer Part Number | GN10572-12B1 |
| Position | Left |
| Voltage | 12 Volts |
## Product Details
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Good product
*by J***E on August 14, 2019*
Great replacements for car coils.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by G***O on February 8, 2025*
Perfect fit for 2011 Peugeot 508 1.6thp, - all working fine
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by Y***I on June 10, 2025*
Qualité au rendez vous et prix tres correct
## Frequently Bought Together
- Delphi GN10572 12B1 Ignition Coil
- Bosch ZR7SI332S - Spark Plugs Double Iridium - 1 piece
- Spurtar 14mm Spark Plug Socket 12-Point Thin Wall, Build-in Spring Clips Spark Plug Removal Tool Compatible with BMW, Mercedes, Nissan, Mini Motorcycle, Car, SUV - 3/8" Drive