title: "LG CreateBoard 65TR3DK-B - 65\" Diagonal Class TR3DK Series LED-Backlit LCD Display - Education/Business - with Touchscreen (Multi Touch) - Android - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160"
brand: "lg"
price: "AED 8788"
currency: AED
in_stock: true
category: "Lg"
store_origin: AE
region: United Arab Emirates
---
# 65" 4K UHD IPS display Wireless & Bluetooth connectivity 40-point multi-touch LG CreateBoard 65TR3DK-B - 65" Diagonal Class TR3DK Series LED-Backlit LCD Display - Education/Business - with Touchscreen (Multi Touch) - Android - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160
**Brand:** lg
**Price:** AED 8788
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🖥️ Elevate your workspace — where collaboration meets crystal clarity!
## Quick Answers
- **What is this?** LG CreateBoard 65TR3DK-B - 65" Diagonal Class TR3DK Series LED-Backlit LCD Display - Education/Business - with Touchscreen (Multi Touch) - Android - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160 by lg
- **How much does it cost?** AED 8788 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- lg enthusiasts
## Why This Product
- Trusted lg brand quality
## Description
The LG CreateBoard TR3DK-B Series 65" 4K UHD Whiteboard Monitor can simultaneously use up to 40 points of IR multi-touch input. This function offers a lifelike board writing experience and makes collaboration easier. Plus, get clear imaging with 390 nits of brightness and a 1200:1 static contrast ratio. Interfaces include HDMI, VGA, 3.5mm analog audio, RS232C control, RJ45 Gigabit Ethernet, USB-A 3.0 and 2.0, and USB-C 3.0 with power delivery and DisplayPort Alt Mode.
## Features
- Built-in Collaboration Software
- 40 Point IR Multi Touch Display
- Wireless and Bluetooth Connectivity for easy use
- Integrated OPS slot (PC not included)
- Great for Classroom use, it lasts up to 30,000 hours
- 4K UHD (3840 x 2160) Native Resolution
- IPS Panel with IR Touch & Pens
- Supports Crestron Inside, AirPlay & More
- 3 x HDMI | 1 x USB-C | 1 x VGA
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0CCMXQJBY |
| Best Sellers Rank | #182,122 in Office Products ( See Top 100 in Office Products ) #27 in Presentation Electronic White Boards |
| Brand Name | LG |
| Color | Black |
| Customer Reviews | 1.0 out of 5 stars 1 Review |
| Frame Material | Metal Alloy |
| Item Dimensions W x H | 35.3"W x 58.6"H |
| Item Weight | 77.2 Pounds |
| Manufacturer | LG |
| Manufacturer Part Number | 65TR3DK-B |
| Material | glass, liquid crystal, optical films, LEDs, metal and plastic |
| Material Type | glass, liquid crystal, optical films, LEDs, metal and plastic |
| Model Number | 65TR3DK-B |
| Mounting Type | VESA 600 x 400 |
| Number of Packs | 1 |
| Occasion | Birthday |
| Orientation | Vertical |
| Product Dimensions | 35.3"W x 58.6"H |
| Recommended Uses For Product | School |
| Target Audience | Business Professional, Parent, Student |
| UPC | 195174042649 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 3 Year Manufacture |
| Writing Board Type | Whiteboard |
## Product Details
- **Color:** Black
## Images
## Frequently Bought Together
- LG CreateBoard 65TR3DK-B - 65" Diagonal Class TR3DK Series LED-Backlit LCD Display - Education/Business - with Touchscreen (Multi Touch) - Android - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160
- Dell S3222HN Curved Monitor - 31.5-inch FHD (1920x1080) 75Hz 4Ms 1800R Curved Display, HDMI Connectivity, AMD FreeSync Technology, Tilt Adjustability - Silver
- Logitech MK345 Wireless Combo Full-Sized Keyboard with Palm Rest and Comfortable Right-Handed Mouse, 2.4 GHz Wireless USB Receiver, Compatible with PC, Laptop,Black