title: "Thermo Technologies 1 x THERM230V65W Rectangular Heating Foil 230V 65W 95–100°C"
brand: "thermo technologies"
price: "AED 141"
currency: AED
in_stock: false
category: "Electronics"
store_origin: AE
region: United Arab Emirates
---
# Thermo Technologies 1 x THERM230V65W Rectangular Heating Foil 230V 65W 95–100°C
**Brand:** thermo technologies
**Price:** AED 141
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Thermo Technologies 1 x THERM230V65W Rectangular Heating Foil 230V 65W 95–100°C by thermo technologies
- **How much does it cost?** AED 141 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- thermo technologies enthusiasts
## Why This Product
- Trusted thermo technologies brand quality
## Description
The Thermo Therm230V 65W heating foil is made from flame-retardant polyester foil with a silicon protective paper and one self adhesive face. It is suitable for application to all surfaces and is cut and rupture resistant. This quality product protects surfaces, equipment, housings, circuits, even various fluids against freezing temperatures safely. It is not thermostatically controlled and should not be operated continuously without a suitable thermal regulation system in order to prevent overheating and possible damage.The specified surface temperature corresponds to a mean value with an ambient temperature of 20 °C (45% r.H.) in still air. The target heating temperature is extremely dependent on external influences such as the presence and type of substrate, thermal insulation, ambient temperature, air flow, humidity, operating voltage and tolerances.