title: "Corsair CT-9010001-WW TM30 Performance Premium Processor Thermal Paste - Black"
brand: "corsair"
price: "AED 36"
currency: AED
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Corsair"
store_origin: AE
region: United Arab Emirates
---
**Brand:** corsair
**Price:** AED 36
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ❄️ Keep your cool with Corsair TM30 – the secret weapon for unstoppable rigs!
## Quick Answers
- **How much does it cost?** AED 36 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- corsair enthusiasts
## Why This Product
- Trusted corsair brand quality
## Key Features
- • **Safe & Sound:** Non-conductive and zero volatile compounds keep your rig protected.
- • **Trusted by Pros:** Top-rated with 4.6 stars and thousands of enthusiasts swear by it.
## Overview
## Description
Review: Great - Good quality thermal paste. Good value for money and works well.
## Features
- Very toxic to aquatic life with long lasting effects.
- Very toxic to aquatic life.
- Premium Zinc Oxide based thermal compound for optimal thermal performance
- Ultra-low thermal impedance lowers CPU temperatures vs common thermal paste
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07KQ1T158 |
| Best Sellers Rank | 4,737 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 19 in Thermal Paste |
| Compatible Devices | Cellphone |
| Cooling Method | Air |
| Cooling method | Air |
| Country Of Origin | Germany |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 27,049 Reviews |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Global Trade Identification Number | 00843591074506 |
| Included Components | Corsair TM30 compuesto disipador de calor |
| Item Dimensions L x W x H | 13L x 25W x 115H millimetres |
| Item Type Name | Corsair TM30 Performance Premium Processor Thermal Paste - Single Pack |
| Item Weight | 0.01 Pounds |
| Manufacturer | Corsair |
| Manufacturer Part Number | CT-9010001-WW |
| Material | Zinc Acrylonitrile Butadiene Styrene |
| Max Rotational Speed | 300 RPM |
| Model Number | CT-9010001-WW |
| Noise Level | 2 Decibels |
| Number of Items | 1 |
| Power Connector Type | 3-Pin |
| Product Warranty | 1 Year Warranty |
| Product dimensions | 13L x 25W x 115H millimetres |
| UPC | 843591074506 305487792241 |
| Voltage | 220 Volts |
## Product Details
- **Maximum rotational speed:** 300 RPM
- **Noise level:** 2 Decibels