The Big Gator Tools MDG1000NP V-Drill Guide is a precision-engineered, portable drill guide made from heat-treated nickel alloy steel. It supports 17 metric drill sizes (3mm to 9.5mm) and guarantees perpendicular drill bit alignment on various surfaces, including flat, round, and square materials. Designed for professionals and DIYers alike, it offers drill press accuracy in a compact, durable form factor—perfect for tight spaces and on-the-go projects.
| ASIN | B00CYNOFM0 |
| Best Sellers Rank | 64,068 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 152 in Drill Accessories |
| Brand | Big Gator Tools |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (1,293) |
| Cutting Angle String | 9E+1 Degrees |
| Cutting Diameter | 9.5 Millimetres |
| Finish Types | Nickel |
| Global Trade Identification Number | 00613103042763 |
| Item Dimensions | 14 x 2 x 2.2 centimetres |
| Item Weight | 9 Ounces |
| Manufacturer | Big Gator Tools |
| Manufacturer Part Number | MDG1000NP |
| Material | Nickel alloyed steel |
| Model Number | MDG1000NP |
| Number of Flutes | 2 |
| Product Warranty | Lifetime warranty does not cover abuse |
| Set Name | 3-9.5mm, 17 hole sizes |
| Shank Type | Round With Flats |
| Surface Recommendation | Metal |
| Tool Flute Type | Straight |
| UPC | 613103042763 |
| Unit Count | 1.0 count |
J**.
Well made. Very handy. Seems pricey but worth it.
Great little thing. Well-machined. Used it so far with wood drillbits but tested with a titanium coated HSS & didn’t seem to have a problem (might worry about heat buildup if drilling thick metal but take it slow). Pity it doesn’t go below 3mm but suspect that with bits less than 3mm being a bit more fragile they might risk catching & breaking. Obviously not as good as a drill press, but more convenient, better for tight spaces & cheaper even at what seems a bit of a steep price. Works well held on by hand (on wood at least) - just make sure that drill bit is straight in hole so it doesn’t catch - but would imagine better results could be had if clamped in place. Not had reason to use the feature but allows drilling into a square corner using groove on base which a drill press might struggle with without a jig.
A**R
Takes the guesswork out of drilling straight holes
This is a product that I didn't know existed and didn't even know I needed until a few days ago. I was looking for a way of making sure I drilled holes straight through 36mm MDF board, so the screws came out in the right place on the other side without wandering, not that easy to do. I looked at small portable drill presses, but these seemed awkward to use and rather expensive. Then this product popped up in my search, a well machined block of steel that guides the drill bit accurately through the workpiece. It's a simple idea but works really well and is very nicely machined. It's the sort of tool I like, a real little gem, and it will be staying in my toolbag at all times. Costs a few quid but more than worth it if you are going to use it regularly.
T**O
Great little tool within limits
H**O
Well made, accurate, useful
M**S
Simple solution to perenial problem
I needed to fit a door knocker to a hardwood door and there was no room for error - the bolts needed to screw perfectly into the cast knocker. I wasted 5 minutes watching a You Tube video to get advice and all the person said after waffling about irrelevancies was "make sure you hold the drill parallel". Wow - why didn't I think of that. I looked at other solutions like jigs to hold the electric drill but concluded there was likely to be too much play for complete accuracy. I know this cost even more than a jig but it is spot on. It is recommended the guide is clamped in place but this was not feasible for my application and I was only using a 4mm drill. I just made sure I held it firmly and it worked perfectly. I would clamp it whenever possible for obvious reasons. Not something I will use often but invaluable whenever drilling a perpendicular hole.